PROJEKT „STRACH POLNY – ELEMENT KULTURY LUDOWEJ I ROLNICZEJ”

Strach polny to ginący element kultury ludowej i rolniczej.

Od najdawniejszych czasów mieszkańcy oprócz ciężkiej pracy na roli, pastwisku i w lesie stworzyli specyficzną kulturę, tradycję, obrzędy i zwyczaje. Niektóre z nich przetrwały do dziś i są przez mieszkańców pieczołowicie kultywowane, ale większość z nich, niestety odeszła w mrok dziejów.

Chcąc przypomnieć o dawnych tradycjach i zwyczajach, projekt ten będzie nie tylko wydarzeniem kulturalno-edukacyjnym, ale przede wszystkim nowoczesnym sposobem wyrażania i utożsamiania się z kulturą stworzoną przez naszych przodków.

Niniejszy projekt przewiduje zorganizowanie w 5 gminach Podkarpacia w okresie od lipca do września 3-dniowe warsztaty nt. dawnych obyczajów i obrzędów kultury rolnej, gdzie motywem przewodnim będzie strach polny.

Podczas spotkań uczestnicy wykonają figury strachów inspirowane lokalną kulturą ludową i przyrodą, z których powstanie plenerowa galeria w każdej miejscowości gdzie prowadzone będą warsztaty, zagospodarowując tym samym przestrzeń publiczną zgodnie z charakterem miejsca.

Ponadto zostanie wydana publikacja tematyczna dot. tradycji i kultury rolnej z głównym nakierowaniem na dzieje, rytuał i symbolikę strachów polnych.

Spotkania i warsztaty odbywać się będą w:
- Domu Ludowym w Łubnie,
- GBP w Chmielniku,
- UKJ PROMYK w Albigowej,
- SP w Futomie,
- GOK w Hyżnem.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w spotkaniach - wszelkie informacje pod nr tel. 697 045 358

Biuro projektu:
Fundacja Podkarpackie Centrum Hipoterapii
ul. Armii Krajowej 30, 36-030 Błażowa
tel. 697 045 358
Koordynator Projektu: Ryszard Król
e-mail:  centrumhipoterapii@gmail.com
www.pchip.org.pl

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

KULTURA - INTERWENCJE. EDYCJA 2024

"Strach polny - element kultury ludowej i rolniczej"

Głównym celem zadania jest upowszechnianie wiedzy o kulturze, tradycjach, zwyczajach i obrzędach rolnych, o jego współczesnym wymiarze oraz chęć ożywienia, kontynuacji i popularyzacji tej dziedziny. Podjęcie inicjatywy edukacyjno-animacyjnej, jaką będzie przeprowadzenie
międzypokoleniowych warsztatów, w konsekwencji wspomoże lokalną społeczność w działaniach twórczych oraz działaniach na rzecz
zachowania, przekazu i kontynuacji tradycji regionalnych.

Okres realizacji zadania: 01.05.2024 – 15.10.2024 r.

Kwota dotacji: 62 000 zł

Całkowita wartość zadania: 88 325 zł

Data podpisania umowy: LIPIEC 2024 r.

Zadanie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024